Ile kupić wódki na wesele ?

Ile kupić wódki na wesele ?

Wesele to niewątpliwie wielkie wydarzenie w życiu nie tylko pary młodej, ale i zaproszonych gości. Odwiecznym problemem tudzież dylematem przyszłych małżonków jest nie tylko wybór sali, kreacji czy wielkości i rangi uroczystości, ale i zapewnionej ilość alkoholu. Ile i co kupić, by go nie zabrakło? Ile kupić wódki na wesele, wina i szampana?

Niezbędnik weselny

Alkohol na weselu może nie jest kluczowy, ale nie oszukujmy się, bo jest ważny. Niestety wiele osób nie potrafi bawić się bez alkoholu, zresztą chyba nikt nie wyobraża sobie takiej imprezy bez niego. Poza wódką, obowiązkowy jest także szampan, a dobrze by było, gdyby w zaopatrzeniu znalazło się również wino. Tak, by każdy z obecnych „znalazł coś dla siebie”.

Wzór na ilość alkoholu

W Internecie znajdziemy mnóstwo podpowiedzi, sugerujących, żeby kupić tyle alkoholu, by było po 0,5 litra „na głowę”,. Jednak to nie jest takie proste jakby się wydawało, gdyż wśród zaproszonych gości na pewno będzie niejedna w ogóle niepijąca osoba – chociażby dzieci. Zatem, by nie robić niepotrzebnych zapasów i nieco zaoszczędzić wystarczy zasugerować się ilością gości, odejmując pewne osoby niepijące. Warto jednak zapewnić sobie pewien zapas, bo przecież nie będziemy nikomu odmierzać wypitego alkoholu. Zatem nie kupujmy alkoholu „na styk”, by uniknąć wpadki, że może go zabraknąć lub, że wyliczyliśmy wszystko co do jednego.

Alkohol w aplikacjach

Istnieje wiele aplikacji i stron w postaci kalkulatorów szybko i prężnie, przeliczających ilość niezbędnego alkoholu na imprezę. Wystarczy tylko podać charakter i rangę wydarzenia (wesele, urodziny, wieczór kawalerski/panieński itd.), i liczba zaproszonych gości, a wynikiem jest ilość butelek alkoholu na głowę. Z tego typu kalkulatorów możemy się dowiedzieć, że jedna butelka wina schodzi na 3-7 osób, „na głowę” trzeba zapewnić od 0,25 do 0,7 litra wódki i, że jedna osoba wypije średnio dwa piwa. Takie aplikacje to jednak tylko sugestie, zatem można się nimi tylko ZASUGEROWAĆ, ale nie ufać im w pełni, gdyż możemy się przeliczyć i bardzo łatwo na tych wyliczeniach przejechać.

Różne preferencje

Nie ma co porównywać możliwości wypicia alkoholu przez mężczyznę i kobietę. Nie ma co również porównywać młodego studenta do starszej ciotki. Każdy wypija inne ilości alkoholu, podobnie jak nie każdemu musi smakować to samo. Nie wszyscy będą pić tak samo chętnie wódkę, wino czy piwo. Zwłaszcza jeśli chodzi o wino, to każdy może preferować inny rodzaj – jeden będzie wolał słodkie, drugi półsłodkie, ktoś inny zaś wytrawne lub półwytrawne.

„Za dużo wina, a potem się zaczyna…”

Jeśli po weselu zostanie nam nieco ponad 10, może ewentualnie 15 butelek, to nic się wielkiego nie stanie. W końcu alkohol się nie przeterminuje ani nie zmarnuje, a na pewno kiedyś go zużyjemy… Jednak jeśli zostanie nam więcej alkoholu, to już jest większy problem, bo gdzie to wszystko potem przechować? Aby uniknąć takich ogromnych zapasów, warto np. przy wręczaniu zaproszeń, zrobić małe rozeznanie, kto jaki preferuje alkohol i ewentualnie dyskretnie się dowiedzieć ile jest w stanie wypić. Nie pytajmy jednak o to wprost, gdyż może to być nieco niegrzeczne. Tak naprawdę to my sami powinniśmy wiedzieć, kogo zapraszamy na wesele i to my jesteśmy odpowiedzialni za to, by dobrze się bawili.

16 myśli nt. „Ile kupić wódki na wesele ?

  1. U nas w rodzinie jest zwyczaj wręczania gościom na weselu wódki, kiedy odjeżdżają już do domu, więc zwykle nie ma większego problemu z nadmiarem pozostawionego alkoholu.

  2. To wszystko zależy od rodziny, na pewno wiesz ile mniej więcej dane osoby mogą wypić. Chodzi o to że np. wiesz że masz wujka który bez problemu wypije 1l a np. drugi wuja wypije nawet nie 0.5. Trzeba to uśrednić a najlepiej kupić z dużym zapasem w sklepie gdzie przyjmują zwroty.

  3. Powiem Wam, że byłam na weselu, gdzie para młoda liczyła litr wódki na głowę i wiecie co? Brakło im wódki! Co prawda była to impreza z poprawinami, ale rodzina była wyjątkowo wystrzałowa. Także faktycznie lepiej mieć więcej, niż miałoby zabraknąć.

  4. Bardzo fajny artykuł o alkoholu, warto pamiętać żeby nie zabrakło wódki. Z winem dokładnie to samo jak zostanie to też się nie zmarnuje. Ale i tak warto mniej więcej przeliczyć sobie ile wyjdzie alkoholu i dołożyć jeszcze trochę zapasu 😉

  5. Kupowanie na ‚styk’ nie popłaca bo już lepiej by zostało niżeli ma zabraknąć. Ewentualnie czasami można się dogadać z kierownikiem sklepu by móc mu zwrócić to co zostanie. Bardzo popularny motyw. Świetny temat weselny do dyskusji 😉
    Pozdrawiam

  6. Wiadomo że nie można kupować na styk, zawsze jakiś zapas lepiej mieć, a później i tak można sprzedać, ostatnio modne są pokazy barmańskie i drink bar na weselu , fajne rozwiązanie, można się napić kolorowych drinków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *