Ile należy dać w kopercie na wesele?

Ile dać w kopercie na wesele ?

Porady ślubne

Sezon ślubny zbliża się wielkimi krokami i musimy rozstrzygnąć pewien dylemat. Ile dać pieniędzy na wesele w prezencie? Oprócz radości z uczestniczenia w celebracji wejścia naszych znajomych lub rodziny na nową drogę życia oraz szukania kreacji i dodatków, aby odpowiednio prezentować się na przyjęciu weselnym, przed pojawieniem się na uroczystości warto zastanowić się ile dać na wesele.

Ile dać pieniędzy w prezencie na wesele?

Nietrafione prezenty

Na początek rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Jeśli nie znasz pary młodej bardzo dobrze i nie wiesz, czego im potrzeba, nie decyduj się na kupno prezentu. Pięć żelazek, dwie pralki i dwadzieścia kompletów pościeli brzmią fajnie jako anegdotka opowiadana przy rodzinnym stole w święta, jednak zamiast pożytku, przyniosą parze młodej jedynie kłopot.

Im bliżej tym więcej

Kluczową kwestią jest więź jaka łączy Cię z państwem młodym. Jeśli jesteś wyłącznie znajomym jednego z przyszłych małżonków, kolegą ze studiów, czy współpracownikiem, możesz podarować około 200 zł. Osoby znajdujące się w bliższych zażyłościach z parą młodą powinny liczyć się z wydatkiem rzędu 500 zł. Natomiast najbliższa rodzina, rodzice, chrzestni oraz rodzeństwo ofiarują zazwyczaj od 1000 złotych wzwyż.

Ile dać pieniędzy w kopercie na ślub i wesele?

Spłacanie obecności

Kontrowersyjnym, aczkolwiek coraz popularniejszym trendem, jest dawanie kwoty równej lub nieznacznie wyższej niż stawka, którą państwo młodzi płacą od osoby organizatorowi wesela. Zazwyczaj ceny te plasują się około 200 zł za osobę, czyli dla pary wyjście na wesele wiązałoby się z kosztem rzędu 400-500 złotych. Oczywiście chęć pomocy młodym w opłaceniu wesela jest jak najbardziej szlachetna. Jednakże ciężko przyjąć, że koszta organizacji kończą się jedynie na tym. Suknia, garnitur, orkiestra, przystrajanie sali, wynajem samochodu, to wszystko składa się na wydatki równe lub większe opłaceniu gości.

Wedle sumienia, wedle możliwości

Ciężko jednak przyjmować uniwersalne stawki dla ludzi o różnej sytuacji materialnej. Prezent ma być przede wszystkim miłym gestem. Ciężko wymagać, żeby studentka pracująca dorywczo dała za siebie i chłopaka tyle samo co starsze małżeństwo, które prowadzi własną firmę. Para młoda na pewno wie w jakiej sytuacji się znajdujesz i jako ludzie, którzy również dopiero zaczynają poważne życie, zrozumieją, że ofiarujesz im tyle, ile Ponadto ważne, aby nie ulegać presji środowiska. Temat tego ile się daje na wesele poruszany przez babcie i ciocie staje się spiralą nakręcają się przez samych gości weselnych. Zupełnie niewspółmiernie do oczekiwań młodych. Skoro to Ty ofiarujesz parze prezent, usiądź na spokojnie, przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz kwotę zgodną z Twoim sumieniem.

Dedykacje

Kolejnym wydatkiem jaki czeka gości weselnych jest zamawianie piosenek z dedykacją. Tutaj wszystko zależy od umowy podpisanej z zespołem. Natomiast zdarza się, że muzycy dzielą się zebranymi pieniędzmi z państwem młodym. Pozostawia to pewną furtkę, w przypadku, gdy nie dysponujesz dużym budżetem. Możesz wtedy wsadzić do koperty mniejszą kwotę i zamówić jeden lub kilka utwór z dedykacją, od Ciebie dla pary młodej. Taki miły gest na pewno zapadnie w pamięci znacznie dłużej niż liczba banknotów w jednej z wielu kopert.

Ile należy dać w kopercie na wesele?Tego nigdy nie rób

Wiele osób obawia się, że jeśli nie są w stanie podarować w kopercie odpowiedniej kwoty, nie mogą pojawić się na weselu. Jednak spójrzmy na to racjonalnie. Wesele to nie biznes i para młoda nie bierze ślubu po to żeby zarobić. Jeśli zostaliśmy zaproszeni oznacza to, że przyszli małżonkowie chcą przeżywać ten najpiękniejszy dzień swojego życia razem z nami i nie powinny nam stanąć na tej drodze kwestie finansowe. Mniejszy prezent i szczere życzenia są zdecydowanie lepsze niż szukanie wymówek, aby usprawiedliwić swoją nieobecność.

Z drugiej strony, nie możesz kombinować i próbować zataić tego, że nie ofiarujesz młodym pieniędzy. Pusta koperta nie świadczy o złej sytuacji materialnej, lecz o braku kultury. Pocięte gazety lub inne gadżety mające imitować banknoty również świadczą o braku szacunku do pary młodej. Chyba nie chcesz żeby ten ważny dzień zawierał w sobie takie przykre momenty?

A wy ile włożyliście do koperty? Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach.

7 comments

  • Ja zazwyczaj przyjmuję taką strategię, jak jest to bliska rodzina to kwota za parę jaką musieli zapłacić w lokalu plus 500 zł. Jak są to znajomi czy daleka rodzina to kwota za parę plus 200 zł.

  • Wszystko zależy do kogo idzie się na wesele czy jest to bliska rodzina, znajomy, chrześniak czy rodzina, której praktycznie nie znasz a zaprosili cię bo tak wypadało. Ja przykładowo byłam w tym roku na trzech weselach i za każdym razem dawałam inną kwotę i nie patrzyłam przy tym ile kosztuje miejsce za osobę. To młodzi decydują na jaką salę ich stać a nigdzie nie jest napisane że musi się to zwrócić.

  • Wydaje mi się że coraz mniej jest nietrafionych prezentów. Często pary młode same wspominają co chcą dostać, albo świadkowie to przekazują.

  • Ja zawsze daje tyle ile jestem w stanie. Może nie są te kwoty rzędu kilku set złoty ale też nie na tyle małe, że głupio byłoby mi je wręczać. Jestem za rozwiązaniem ”spłacania obecności”. Myślę, że Para Młoda nie organizuje ślubu tylko po to, aby się zwrócił lub żeby był to biznes, z którego będą jeszcze zyski. Z takim podejściem lepiej wcale nie organizować ślubu.

  • Ciężka sprawa. Z gotówki od razu widać, ile się dało, z drugiej strony ciężko oczekiwać, że się kupi Młodym mikser i to im na nowej drodze życia wystarczy. No i tak – zdecydowanie pociętych banknotów lepiej nie dawać ; ) Ciekaw tylko jestem, jak w tej sytuacji powinny się zachować osoby naprawdę zamożne?

Dodaj komentarz