Jak oszczędzić na weselu?

Sale weselne

Ślub to bardzo specjalne wydarzenie w życiu każdej pary, nic dziwnego, że chcą go hucznie obchodzić. Często jednak koszty wesela są naprawdę spore, a każdy wydatek sprawia, że coraz bardziej przekracza się swój budżet. Wtedy zazwyczaj okazuje się, że wesele będzie kosztować dużo więcej, niż zakładano na początku. Jak sobie z tym poradzić? Na pewno warto jeszcze raz przejrzeć budżet weselny pod kątem planowanych wydatków. Jednym z większych wydatków jest sala weselna, a przecież czasami można znaleźć miejsca o podobnym standardzie, ale w dużo niższej cenie. Podobnie prezentuje się sytuacja z ubiorem, zarówno suknia ślubna, jak i garnitur mogą zostać zakupione w niższych cenach, a w ostateczności elementy te można kupić używane bądź wypożyczyć.

Sporym kosztem jest zaproszenie większej ilości gości, ponieważ rośnie cena nie tylko za jedzenie, ale także za ewentualny nocleg, napoje i alkohol, które przecież nie są wliczane w cenę restauracji lub cateringu. Niekoniecznie trzeba od razu okrawać listę gości, ale warto zadbać o to, aby poinformowali oni o swoim przybyciu, a jeżeli okaże się, że nie potwierdzili swojej obecności, wtedy nie będzie trzeba płacić za miejsce w restauracji. Wesele jest sporym wydatkiem, więc im więcej uda się na nim zaoszczędzić, tym lepiej będzie dla naszego budżetu!

Oszczędzanie wymaga sporo planowania, a także przeglądania wielu promocyjnych ofert, ale jest możliwe i z pewnością się uda, o ile do organizacji wesela podejdzie się dużo wcześniej i będzie się to robiło z głową.

9 comments

  • Jest wiele sposobów na oszczędności, jeden podstawowy to liczba gości, każdy kolejny wybór niesie za sobą konsekwencję, wybór sali weselnej, fotografa tutaj kwoty mają duże znaczenie. Mniejsze znaczenie ma wybór auta do ślubu, można wynająć kwoty 200-500zł albo poprosić znajomego o użyczenie pojazdu. Są tysiące mniejszych lub większych sposób na oszczędności.

  • Każdy ma własną wizję, na pewno na każdym weselu można oszczędzić tworząc projekty DIY (zrób to sam) jest to czasochłonne, jednak takie rozwiązanie ma swoje zalety. Praca ta jest bardzo ceniona i ma swoją „duszę” 🙂

  • Z jednej strony ogromne wesele nie jest ważne, ale wesele ślubne jest raz w życiu, więc można troszkę więcej zapłacić.

  • Piszecie o oszczędzeniu na ilości gości, ale z drugiej strony zaproszenie dużej ilości gości może się o tyle zwrócić, że koszty stałe rozkładają się na większą ilość kopert. Znam ludzi, którzy robią interes z własnych wesel, bo wiedzą że jak zaproszą większą ilość gości, to koszty się bardziej rozłożą (przy założeniu że zawartość kopert nie będzie uboga. 😉

  • W niektórych rodzinach jest tradycja dużych wesel które przeważnie organizują rodzice, stąd takie huczne wesela. Też jestem zdania że najlepiej zrobić ładne, skromne wesele na którym dużo osób będzie pewnie się dużo lepiej bawiło.

  • Warto wcześniej przeglądać oferty i wybrać te najlepsze, by oczywiście nie przepłacić.. no ale… Nie oszczędzajmy na tym dniu zbyt wiele, bo będzie on przez wielu zapamiętany do końca życia 🙂

  • Ciągle nie rozumiem ludzi, którzy biorą ślub i organizują wielkie wesele. Ba, słyszałam historie ludzi, którzy brali kredyt na na organizację takiej imprezy, moim zdaniem jest to czysta głupota. Często jest to wydatek, który się nie zwróci i za tą samą kwotę można kupić dobry samochód. Może moje podejście jest zbyt negatywne, ale po prostu nie widzę sensu wesel. Małe przyjęcie w restauracji, w gronie najbliższych jest ok, ale impreza dla ludzi, których nie znam, a wypada zaprosić (bo to rodzina) jest totalną porażką.

    • to prawda – nie jest rozsądnycm zadłużać się na poczet wielkiego przyjęcia. Niekiedy zdarza się jednak tak, że nawet po bardzo surowej selekcji gości pozostaje duża liczba, a wtedy trzeba kombinować 😉

Dodaj komentarz