Wybór najlepszego fotografa na ślub i wesele
Na niemal każdym ślubie znajdziemy wiele osób z rozlicznymi aparatami, amatorskimi kompaktami jak i profesjonalnymi lustrzankami. Z pewnością znajdzie się wśród gości ktoś, kto mógłby uwiecznić Waszą uroczystość na zdjęciach. Lecz dobry sprzęt to nie wszystko. Fotografowanie ślubu najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy wiedzą, jakie zdjęcia są pożądane oraz jakich problemów mogą się spodziewać. Tylko pytanie brzmi, jak znaleźć odpowiedniego fotografa ślubnego?
Jak znaleźć odpowiedniego fotografa ślubnego?
Jeśli macie ochotę na mały kameralny ślub i nie chcecie przeznaczać pieniędzy na fotografa to z pewnością warto poprosić znajomego o darmowe fotografowanie. Jeśli jednak wasz ślub jest planowany z wyprzedzeniem i będzie wielkim wydarzeniem z tzw. pompą za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych to z pewnością warto przeznaczyć część budżetu na profesjonalistę, który stworzy Wam pamiątkę na całe życie.
Piękna suknia ślubna, wspaniały samochód, znakomita muzyka i pyszne jedzenie w zjawiskowym lokalu przystrojonym gustownymi dekoracjami to istotne części każdego ślubu i wesela. Tylko kto po kilku latach będzie pamiętał o tym wszystkim? Najważniejszą pamiątką z tej uroczystości będę fotografie w albumie ślubnym, na które będziemy spoglądać ze wzruszeniem przez lata i przekażemy je naszym dzieciom i wnukom.
Ile przeznaczyć pieniędzy na fotografa ślubnego?
Jednym z kluczowych pytań jest ile przeznaczyć pieniędzy na fotografa ślubnego? Opinii na ten temat jest wiele. Każdy ma inne możliwości i wymagania. Jednak wiele głosów mówi o 10% budżetu wesela. Przy budżecie 25tyś wyjdzie nam 2500zł co i tak nie jest jakąś ogromną kwotą za tego typu pamiątkę.
Dobrego fotografa ślubnego warto zarezerwować kilka miesięcy wcześniej ze względu na to, że profesjonaliści mają zapełnione kalendarze nieraz na rok wprzód. Jeśli upatrzyliście już sobie kogoś, to nie czekajcie zbyt długo, tylko zarezerwujcie termin czym prędzej. Im dłuższej będziecie zwlekać tym trudniej będzie znaleźć odpowiedniego fotografa.
Gdzie najlepiej poszukać odpowiedniego fotografa ślubnego?
Najczęstszym miejscem poszukiwań fotografa ślubnego będzie internet oraz pytanie naszych znajomych. Tzw. poczta pantoflowa to jedna z najlepszym rekomendacji, bo wiemy wówczas, że ktoś z naszych znajomych korzystał już z usług tego fotografa i musiał być zadowolony skoro go poleca. Warto podpytać jak dany fotograf wywiązywał się z umowy, czy był punktualny, miał pomysł na sesję, jak się zachowywał w trakcie ślubu i wesela oraz w jakim terminie dostarczył nam fotografie, bowiem okres oczekiwania na efekty pracy może być nawet kilka miesięcy. Wielu porządnych fotografów założyło swoje strony internetowe z portfolio, na które z pewnością powinniśmy zajrzeć.
Umowa z fotografem ślubnym
Nie wystarczy zarezerwować fotografa ustnie czy poprzez podanie ręki. Nawet jeśli jest to nasz bliski znajomy, warto spisać z nim umowę aby nie było niedomówień i żeby przygotować się na różne ewentualności. Dobra umowa powinna chronić obie strony, zarówno parę młodą jak i fotografa. Zawsze mogą wyniknąć nieprzewidziane sytuacje takie jak pogoda, choroba czy przełożenie daty ślubu. Warto na te przypadki spisać co w danej sytuacji zrobić.
Jakie zadać pytania fotografowi ślubnemu?
Przed podpisaniem umowy warto zadać kilka pytań fotografowi. Mianowicie: na ilu ślubach robił zdjęcia, czy może nam pokazać portfolio, czy ma asystenta, jaki jest okres oczekiwania na gotowy album, czy planuje udostępnić gdzieś zdjęcia z naszej uroczystości, czy ma zgodę na fotografowanie w kościołach oraz ile sprzętu ze sobą zabiera?
Organizacja ślubu to jedne z pierwszych wspólnych decyzji. Wybór fotografa ślubnego warto dokonać wspólnie z partnerem a potem razem z nim obejrzeć gotowy album.
👰 Blogerka ślubna 💍 i ekspertka w organizacji ślubów i wesel 💐 Tworzę niesamowite uroczystości od 10 lat 🎉 Dołącz do mojego świata pełnego miłości i magii weselnej!
4 comments
Warto tutaj dodać, że szukając fotografa ślubnego w Rzeszowie za poradą mojego kolegi wspomnieć należy o tym by szukając jakiegoś fotografa sprawdzić jego zdjęcia jakie w swojej karierze miał już zrobione. To pozwoli na ocenę czy zdjęcia według naszej opinii wyszły dobrze czy też źle.
Każdy kto planuje znaleźć sobie fotografa musi pamiętać o atmosferze, o czym zapomniano w artykule. Dlatego, że każdy wybrany przez nas fotograf w dniu ślubu i wesela, będzie przez cały czas spędzał z nami, a musi to być osoba, która będzie umiała czasami rozładować nasze napięcie oraz rozśmieszyć. Bo jeżeli taka więź nie zaistnieje, to nawet najdroższy fotograf nie odda na tych zdjęciach to co powinien.
Temat stary jak rzeka, ale wciąż na topie. I racja bo tutaj nie ma powtórki, zły wybór będzie ciągnął się całe życie hihi. Ale jak faktycznie wybrać tego najlepszego i nie zapłacić fortuny? albo zapłacić fortunę, po czym okaże się że i tak nie o takie zdjęcia nam chodziło. Niby portfolio to podstawa, ale wiadomo że tam wklejane są zawsze najlepsze projekty, które na spokojnie można wyselekcjonować z tysięcy fotek. Niestety wybór fotografa to zawsze ryzyko, które można zminimalizować, poprzez właśnie wspomniane wcześniej portfolio, cóż innego można jeszcze zrobić?
Są jednak jeszcze inne ważne czynniki. Pamiętajcie, że fotograf będzie wam towarzyszył przez cały czas, musicie czuć się w jego obecności swobodnie. Jeśli na spotkaniu będzie wiało chłodem nie ma sensu podpisywać umowy. Dobry fotograf potrafi rozładować napięcie, rozśmieszyć, przez amatora można dodatkowo dołożyć kupę stresu, którego i tak nie brakuje w tym dniu.
– „na ilu ślubach robił zdjęcia” – to nie powinno interesować pary, liczy się portfolio jakie ma fotograf;
– „czy może nam pokazać portfolio” – każdy profesjonalista powinien mieć portfolio, jeśli nie ma to się go unika, albo zgadza się na to że będzie to fotograf początkujący za niewielką kwotę,
– „czy ma asystenta” – jakie znaczenie ma to pytanie skoro fotograf bez asystenta może robić lepsze zdjęcia niż taki z asystentem? Im większa ilość obsługi, tym większy tłok, dlatego najlepiej, gdy jest ich jak najmniej… Po raz kolejny liczy się to jakie zdjęcia robi, lub jakim sprzętem robi – „ile sprzętu ze sobą zabiera”?
– „zgodę na fotografowanie w kościołach” – to akurat jest ważne pytanie, bo często zgody są sprawdzane.
Jeśli chodzi o „fotografa z polecenia” – to także nie można brać na ślepo. Każdego trzeba sprawdzić, bo co dla jednych może być dobre, dla innych niekoniecznie.