Spowiedź Przedślubna

Spowiedź Przedślubna – grzechy, formułka i rachunek sumienia

Porady ślubne

Ślub to dla wielu osób jedno z najpiękniejszych doświadczeń w życiu. Uroczystość ta zazwyczaj jest wspominana przez długie lata, jednak aby do niej doszło, należy spełnić kilka formalnych wymogów. Jednym z nich jest spowiedź przedślubna. Jej wykonanie jest absolutnie obligatoryjne i stanowi ona podstawę udzielenia ślubu kościelnego. Dla wielu jest ona powodem do strachu, jednak w rzeczywistości spowiedź przedślubna nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wstępnie wydawać. 

Kiedy powinna odbyć się spowiedź przedślubna i jak się do niej przygotować?

Każda osoba, która planuje wziąć ślub ze swoją drugą połówką, powinna przystąpić do dwóch spowiedzi przedślubnych. Pierwsza spowiedź zazwyczaj odbywa się kwartał przed uroczystością, natomiast druga – zdecydowanie najważniejsza spowiedź – odbywa się w dniu poprzedzającym ślub. Przygotowania do spowiedzi przedślubnej w większości przypadków przebiegają podobnie jak podczas zwykłej spowiedzi. Pierwszym krokiem jest oczywiście rachunek sumienia, a następnie żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, spowiedź i zadośćuczynienie. Ważne jest również, aby podczas samej spowiedzi przestrzegać przyjętej regułki. Dlatego właśnie osoby, które zapomniały treści formułki, powinny odświeżyć swoją wiedzę przed spowiedzią.

Spowiedź przedślubna – jakie grzechy wyznać?

Dużo osób posiada pewne wątpliwości w zakresie grzechów, jakie powinny wymienić podczas spowiedzi przedślubnej. Pomimo że posiada ona wiele cech wspólnych ze zwykłą spowiedzią, to istnieją pewne grzechy, których znaczenie jest szczególnie duże i ich wymienienie podczas spowiedzi jest niezwykle ważne. Jedną z takich kwestii jest współżycie seksualne z partnerem bądź partnerką, a także wspólne mieszkanie w jednym mieszkaniu. Oprócz tego należy wspomnieć o swoich przewinieniach oraz winach, których dopuściliśmy się wobec drugiej połówki. Należy pamiętać, że podczas spowiedzi powinno się wymieniać wszystkie grzechy, które wpłynęły na osobę, z która planujemy wziąć ślub. Podczas spowiedzi przedślubnych księża są zazwyczaj dość pobłażliwi, dlatego przeważnie pokuty są relatywnie lekkie i osoba spowiadająca się nie powinna niepotrzebnie się stresować.

Jak przygotować się do spowiedzi przedślubnej

Czym się różni spowiedź przedślubna od zwykłej spowiedzi?

Spora część społeczeństwa jest utwierdzona w przekonaniu, że spowiedź przedślubna jest niezwykle skomplikowana. W rzeczywistości różnice pomiędzy zwykłą spowiedzią a spowiedzią poprzedzającą przyjęcie sakramentu ślubu są niewielkie. Formułka w obydwu przypadkach jest identyczna, a jedyną różnicą jest wygłaszany przez nas komunikat po wejściu do konfesjonału. Na wstępie powinniśmy poinformować księdza, że nasza spowiedź jest związana z planowanym przystąpieniem do sakramentu ślubu. Dodatkowo na końcu powinniśmy wręczyć księdzu specjalną karteczkę do podpisu, która potwierdza, że spełniliśmy obligatoryjne wymogi i przystąpiliśmy do spowiedzi przedślubnej. 

Czy do spowiedzi przedślubnej trzeba iść razem?

Sprawą budzącą liczne wątpliwości na temat spowiedzi przedślubnej jest także sposób, w jaki zakochani powinni do niej przystąpić. Wiele osób nie wie, czy osoby planujące ślub powinny spowiadać się razem, czy osobno, jednak w tym aspekcie zasada jest niezwykle prosta. Mianowice nie ma różnicy, czy będą oni spowiadali się w jednym terminie. Co więcej, mogą oni nawet spowiadać się w różnych kościołach, albowiem miejsce przystąpienia do spowiedzi nie odgrywa najmniejszej roli. Sama spowiedź przedślubna jest oczywiście niezwykle ważna, jednak zakochani mają dużą swobodę w wyborze kościoła oraz terminu spowiedzi. Dzięki temu nie są oni narażeni na niepotrzebny stres i mogą dobrze przygotować się do najważniejszej uroczystości w swoim życiu.

Formułka spowiedzi przedślubnej

Należy uklęknąć i zacząć od słów „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”

Następnie przeżegnać się słowami „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”

Ksiądz uczyni znak krzyża i wypowie: „Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.”

Po tych słowach odpowiada się: „Amen”

Teraz należy wspomnieć, że jest to Twoja spowiedź przedślubna. Powiedz księdzu kiedy miała miejsce Twoja ostatnia spowiedź, czy otrzymałeś rozgrzeszenie i czy odmówiłeś pokutę. Po tych słowach przychodzi czas na nasze grzechy.

Zacznij spowiedź słowami: „Ojcze, minęło _____ tygodni/miesięcy/lat od mojej ostatniej spowiedzi. Otrzymałem rozgrzeszenie i odprawiłem pokutę. Od tego czasu mam _____. (zgrzeszył/nie zgrzeszył).”

Po wyznaniu grzechów powiedz: „Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę i proszę o pokutę i rozgrzeszenie”

Ksiądz może powiedzieć: „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Odpowiadasz: „Amen.”

Ksiądz może powiedzieć: „Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.”

Odpowiadasz: „Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.”

Ksiądz: „Idź w pokoju.”

Czy ksiądz może o coś dopytać podczas spowiedzi przedślubnej?

Pomimo że podczas spowiedzi większą rolę odgrywa osoba spowiadająca się, to jednak ksiądz umożliwia uzyskanie rozgrzeszenia i pozytywne zakończenie spowiedzi. Nierzadko można spotkać się z opiniami, że osoby biorące ślub narzekają na księży i uważają, że są oni zbyt wścibscy, jednak w rzeczywistości bardzo rzadko zadają oni niepotrzebne pytania. Kiedy zachodzi taka potrzeba, to ksiądz może dopytać o szczegóły popełnienia grzechu lub okoliczności, w jakich osoba spowiadającą się zawiniła względem swojego partnera, lecz zazwyczaj to osoba ubiegająca się o sakrament ślubu ma swobodę w wygłaszaniu swoich grzechów. Księża zadają dodatkowe pytania tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność i w większości przypadków są to relatywnie proste kwestie.

Choć sakrament ślubu jest pięknym i niezapomnianym wydarzeniem, to wiele osób posiada obiekcje i obawy przed spowiedzią przedślubną. W rzeczywistości jakikolwiek strach przed kwestiami formalnymi jest nieuzasadniony, albowiem spowiedź przed ślubem jest prosta i nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy zapoznać się z kilkoma prostymi regułami, odświeżyć sobie podstawowe formułki i większość obaw powinna zniknąć w błyskawicznym tempie. Należy jednak pamiętać, że spowiedź przedślubną trzeba potraktować bardzo poważnie, ponieważ jest to fundament, który umożliwia otrzymanie zgody na ślub kościelny.

Dodaj komentarz